2008 november végén kisebb fennakadások és esőcseppek közepette gyűlt össze a Lurkó Gyermekvédelmi Egyesület 12 fős csapata Pécsen, hogy a kezdeti nehézségek által megerősödve és előkészítve kaland - azaz élménypedagógiai képzésen vegyen részt, a Pressley Ridge Alapítvány magyarországi szervezete által koordinált 3 nap során.
A képzés célja, hogy az egyesület által támogatott Fejér-megyei lakásotthonok közül három település - Székesfehérvár, Velence és Sárbogárd – két-két szakembere, és az őket segítő önkéntesek elsajátítsák, majd 2009 áprilisáig rendszeres gyakorlati foglalkozások során 10-10 fős gyerekcsoportokkal mentor jelenlétében alkalmazzák az Amerikában és Nyugaton terápiás célokra használt módszert.
A 6 fő, gyermekvédelemben dolgozó szakember mellett az egyesület 6 önkéntese várta izgalommal a 3 nap nyújtotta élményeket.
A képzés második felében egy-egy játék erejéig maguk a résztvevők váltak facilitátorrá, azaz a játékot és a feldolgozást segítő, koordináló személlyé.
Az élménypedagógiai alapképzés játékai megerősítették a résztvevőket abban, hogy a játékba, azaz komoly feladatba temetkezés az ember álarc nélküli mivoltát mutatja meg, és az irányított értékelő beszélgetések során tanulságos, olykor megdöbbentő felismerések születtek.
Az élménypedagógia alapelve a tapasztalati tanulás, az életre való nevelés.
Módszere által lehetővé válik a saját és közösségi célok meghatározására való képesség fejlesztése, felelősségvállalás megtapasztalása, a döntési képesség és a saját döntés következményeinek felvállalása, a siker-és kudarcélmény megtapasztalása és értékelése, s mindezek következményeként az önbizalom erősödése, a társadalomba való beilleszkedés sikeressége.
Mindezek erősítése napjainkban egyre fontosabb és sürgetőbb szerepet kap.
Amikor letűnőben vannak a fiatalok „életre nevelésének” módszerei, amikor szabályok és tiltások korlátozzák, hogy szankciók által a fiatalok megtapasztalják: tetteik következményekkel járnak; hogy megtanulják egymást tisztelni és segíteni; hogy láthassák: semmi nem adatik „magától”; hogy a melegért, az ételért, a kényelemért valakinek meg kell dolgoznia, … akkor az élménypedagógia még segíthet megőrizni azt, amit az egyszerű öregek annak idején kiválóan tudtak és alkalmaztak: ÉLNI. Együtt, közösségben.
A képzésen részt vett 12 fő elhivatottságot szerzett arra, hogy mindezt a tudást megossza. Elvigye oda, ahonnan jött, és tovább oda, ahova tart.