A táborban résztvevők Fejér Megye különböző területeiről érkeztek, 12 fő a Fejér Megyei Lakásotthon Hálózat 14-19 éves állami gondozottjai. További 8 fő enyhe értelmi fogyatékos vett részt, akik a Velencei Gyermekotthonból érkeztek. A résztvevők között volt egy epilepsziás, és egy lisztérzékeny gyermek is. Ők külön figyelmet, és speciális ellátást igényeltek, amit a körülményekhez képest törekedtünk maximálisan biztosítani.

Az előkészítés

A táborozók a vízitúrához elengedhetetlen ismereteket a táborozás első napján sajátították el. (pl. sátrak felállítása, vízitúra útvonalán található jelzések, bemutatása, tájékoztatás az alapvető biztonsági előírásokról, térkép, használata, stb.) Ez volt a legcélszerűbb megoldás az alábbi okok miatt:

A fiatalokat körülményes lett volna előzőleg összegyűjteni, mivel számos különböző településen élnek.

Különösen olyan helyet lett volna nehéz találni, ahol a gyakorlati tapasztalatot is szerezhettek volna, hiszen ehhez szükség lett volna sátrakra, folyóvízre, hajókra és túravezetőre.

Néhány fiatal tavaly már részt vett hasonló táborozáson. Meglevő ismereteiket ők, és a felnőtt kísérők is remekül tudták hasznosítani már az első nap. Egyrészt kevesebbet kellett magyarázni ezeknek a fiataloknak, másrészt tudtak segíteni a programban résztvevő kortársaiknak, akik esetenként a saját társuktól kapott tanácsot figyelmesebben hallgatták, pontosabban hajtották végre.

Célkitűzések

Rövid távú, előzetes célkitűzéseink: a fiatalok fizikai állapota, kondíciója, állóképessége javul, a természethez, a tiszta és egészséges környezethez erősebben fognak vonzódni a közösen átélt pozitív élmények hatására. Az időjárás kedvező volt. Csak néhányszor esett az eső, de erre szükség is volt, hogy a fiatalok megtapasztalják a rosszul felállított sátor és a helytelenül tárolt felszerelés hátrányait. Hosszú távú előzetes célkitűzések: a fiatalok értékrendszere pozitívan változik, szabadidejük eltöltését új szempontok fogják meghatározni. Hosszú távon megváltozott magatartásukkal a környezetükben levő kortársakra is hatni fognak. A vízitúrán való beszélgetések során kiderült, hogy a résztvevők közül számos fiatal szabadideje nagy részét vagy a televízió, vagy a számítógép előtt tölti. Remélhetőleg a Dunán eltöltött tíz nap némi változást hoz ezen a területen is.

A résztvevők

A résztvevők Fejér Megye különböző területeiről érkeztek, 12 fő a Fejér Megyei Lakásotthon Hálózat 14-19 éves állami gondozottjai. További 8 fő enyhe értelmi fogyatékos vett részt, akik a Velencei Gyermekotthonból érkeztek. A résztvevők között volt egy epilepsziás, és egy lisztérzékeny gyermek is. Ők külön figyelmet, és speciális ellátást igényeltek, amit a körülményekhez képest törekedtünk maximálisan biztosítani.

Helyi szintű hatás

A vízitúra előtt egy rövid újságcikk jelent meg a Fejér Megyei Hírlapban a túráról, melyet mellékletként az elszámoláshoz csatoltunk. A vízitúra sikeres lebonyolítása után beszámolót közölt róla a Fejér Megyei Lakásotthon Hálózat Gyermekönkormányzatának időszaki kiadványában, az OTT-HON című újságban, ahol a felnőttek és a fiatalok is elmondják élményeiket, véleményüket.

Értékelés és utómunkálatok

A résztvevő fiatalok visszajelzései nagyrészt pozitívak. Sokan azt mondták szeretnének eljönni jövő évben is. Főleg eleinte tartottunk tőle, hogy néhány résztvevő - különösen a lányok - nem fogják élvezni a kissé nomád körülményeket. A túra végén kellemesen csalódtunk, a társaság tökéletesen hozzászokott a kényelmetlenségekhez.

A résztvevő felnőtt szakemberek szerint a program feltétlenül hasznos és tanulságos volt a fiatalok és a felnőttek részére egyaránt. Állami gondozott gyermekekről van szó, akik számos különböző helyről érkeztek, és nem, vagy alig ismerték egymást. A jövőre nézve hasznos lehetőség volt számukra, hogy megtapasztalják milyen egy új közösségbe kerülve a lehető legrövidebb idő alatt beilleszkedni. Emellett szokatlan feladatokat kellett ellátniuk, miközben új szerepeket sajátítottak el.

A fiatalok lelkesen mesélték kalandjaikat, miután visszatértek eredeti környezetükbe. Számos kolléga visszajelzése alapján úgy tűnik pozitív előjelet kapott a legtöbb élmény.

A Velencei Gyermekotthonból érkezett enyhe értelmi fogyatékos fiatalok és a lakásotthon hálózatban élő állami gondozottak között a tíz nap során feszült volt a légkör. Bár végig a túra során törekedtünk ennek feloldására, mégsem jártunk sikerrel. Ez annak tudható be, hogy az egészséges fiatalok között volt néhány, aki kevésbé tolerálta a gyengébb szellemi képességű társak jelenlétét. Nagy meglepetésünkre ehhez az 1-2 főhöz csatlakozott egy résztvevő a Velencei Gyermekotthon 8 fős csapatából is, és saját társai ellen fordult. Mindebből a tanulság számunkra az volt, hogy legközelebb a résztvevők kiválogatására nagyobb figyelmet kell fordítani, hiszen néhány gyermek elronthatja az összes többi nyaralását.