A Lurkó Gyermekvédelmi Egyesület felelősnek érezte magát abban, hogy az állami gondozott gyermekek szabadidejüket megfelelő módon és körülmények között töltsék el. Ennek érdekében optimális szórakozási és személyiségfejlesztési alternatívákat kínált a Váltsuk valóra álmainkat 2002 elnevezésű programsorozatban.
A projekt az 5-18 éves állami gondozott gyermekek és fiatalokra irányult, akik a Fejér megyei gyermek- és lakásotthonok lakói. Különböző fokú értelmi fogyatékos gyermekek aránya a programunkban elérte az 50 %-ot. (velencei Gyermekotthonban enyhe fokú, Martonvásári Gyermekotthonban értelmileg középsúlyos fokú)
Felhasználtuk az alkalmat arra, hogy a különböző gyermekotthonokban élő testvérek ezeken a foglalkozásokon találkozhassanak. Így a Játszóházban váltsuk valóra álmainkat elnevezésű projektünk lehetőséget biztosított, hogy a testvérek kapcsolataikat az intézményekből kimozdulva, a közösen átélt élményekkel tovább erősíthessék.
A kiválasztott célcsoportok számára, igényeikhez alkalmazkodó tartalmas szabadidős elfoglaltságot kínált. A foglalkozásokon 20-25 fő vett részt átlagosan egy-egy alkalommal, a 13 foglalkozáson résztvevő gyerekek létszáma több, mint 300 fő volt. A programok hatékony megvalósítására, az alkalmazásra került módszerek és a szakembergárda jelentett garanciát.
A játszóházas foglalkozáson túl Előszállás, Lepsény, Martonvásár és Székesfehérváron 85 alkalommal tartottunk külön kézműves foglalkozásokat. A foglalkozások során a szociális munka közösségfejlesztő és szervező módszereit alkalmaztuk. Hangsúlyt fektettünk a kreativitás fejlesztésére, a manuális készségfejlesztésre, a népi tradíciók felelevenítésére, a konstruktív jellegű személyiségfejlesztésre, a fogyatékos emberek iránti toleráns attitűd kialakítására, fejlesztésére és a csoport által az egyének felé közvetített értékekre, melyeket a közös munka, a közös cél indukált a gyermekekben.
A program keretén belül különböző kézműves foglalkozások (példáúl gyöngyfűzés, papírhajtogatás, agyagozás, üvegfestés) beiktatásával fejlesztettük a résztvevők manuális készségét és esztétikai érzékét. A konkrét kézműves tevékenységet úgy választottuk ki, hogy a szabadidős elfoglaltság mellett, kulturális és művészeti értékeket is képviseltek.
A program célkitűzéseként sikerült megvalósítani azt, hogy a gyermekeket biztonságos légkörben, hasznosan, értelmesen töltötték el szabadidejüket. A rendezvény óriási sikert aratott az érintettek körében, ezért a pályázatunkhoz képest még plusz foglalkozásokat tartottunk (gyöngyfűzésből, csuhézásból) és 2003. március végéig tudjuk biztosítani folyamatosan kéthetente a kézműves foglalkozásokat 25 fő részvételével. Szeretnénk további forrásokat biztosítani a több, mint egy éve tartó programsorozatnak.